skup nieruchomości

Osoby sprzedające mieszkania, domy lub działki coraz częściej korzystają z usług agencji zajmujących się skupem nieruchomości. To szybki sposób na sprzedaż lokali lub obiektów i zdobycie gotówki. Na czym polega skup nieruchomości i w jakich przypadkach warto skorzystać z tej usługi?

Procedura skupu nieruchomości

Skupy prowadzone są przez agencje, więc sprzedawca nawiązuje kontakt ze skupem przez telefon lub pisze do skupu o swojej ofercie. Przedstawiciel agencji sprawdza ofertę, zdjęcia mieszkania, analizuje dokumenty i na tej podstawie dokonuje wstępnej wyceny. Dopiero po obejrzeniu mieszkania na żywo podaje dokładną wycenę, która podlega negocjacji. Akceptacja warunków zostaje potwierdzona poprzez zawarcie umowy z wypłatą zadatku, z podpisem notariusza. Sprzedawca jest zobowiązany do dostarczenia wszystkich dokumentów potwierdzających stan prawny nieruchomości.

W niektórych przypadkach skup może odrzucić otrzymaną ofertę, ale o tej decyzji klient zostaje szybko poinformowany.

Skup nieruchomości musi posiadać następujące informacje:

  • imię i nazwisko właściciela
  • rozmiar działki
  • lokalizacja
  • informacja o obciążeniu prawami
  • informacje o obciążeniach hipotecznych i długach

Należy przedstawić wszystkie te informacje oraz akt własności i numer Księgi Wieczystej, a dla domów i działek wypis z rejestru gruntów.

Nieruchomości do sprzedaży w skupie

Skupy przyjmują różne rodzaje nieruchomości np. mieszkanie, dom, działka, lokal usługowy. Nieruchomość w skupie można sprzedać z różnych powodów. Do najczęstszych zalicza się:

  • potrzeba zdobycia gotówki np. na spłatę długów
  • zadłużenia nieruchomości
  • potrzeba gotówki na wykup mieszkania do dalszej odsprzedaży lub wymiany
  • spieniężenia nieruchomości otrzymanej w spadku

Skup zadłużonych nieruchomości

Skup obejmuje zadłużone nieruchomości bez względu na długi, jakie na nich ciążą. Może to być hipoteka, obciążeniem postępowaniem egzekucyjnym lub komornikiem, niepłacony czynsz, podatki czy składki ZUS.

Ile pieniędzy można otrzymać za nieruchomość w skupie?

Kwota otrzymana za nieruchomość zależy głównie od wyceny, którą ustala agencja. Na pewno nie będzie to 100% kwoty, zwłaszcza jeśli chodzi o zadłużone nieruchomości. Procent wartości nieruchomości, jaką może otrzymać sprzedawca to około 65-70 %, ale są skupy, które wypłacają więcej.

Co można zyskać na nieruchomości w skupie?

Cały czas powstaje nowe budownictwo, co sprawia, że sprzedanie starszej nieruchomości jest trudniejsze. Przez to łatwiej sprzedać ją w skupie niż znaleźć prywatnego nabywcę. Sprzedaż nieruchomości w skupie pozwala zdobyć dodatkową gotówkę zamiast zapożyczać się w bankach. Dzięki tej opcji można spłacić wszelkie zadłużenia. Nieruchomości otrzymane w spadku można łatwo spieniężyć i zyskać pieniądze na różne wydatki szczególnie, jeśli ta jest obciążona długiem. Zdecydowanie jest to prostsza i szybsza metoda niż znalezienie chętnego nabywcy.

Komentarze do artykułu