licytacja komornicza mieszkania

Licytacje komornicze często dają możliwość zakupu mieszkania po cenie niższej niż ceny rynkowe, a skorzystać z takiej okazji może każdy zainteresowany po wpłaceniu wadium. Może to być bardzo kusząca oferta dla osób chcących nabyć nieruchomość, ale warto mieć świadomość, że może także wiązać się ze sporym ryzykiem. Jak wygląda proces zakupu mieszkania od komornika i na co należy uważać?

Sprzedawane przez komorników mieszkania należą do osób, wobec których toczy się postępowanie upadłościowe lub egzekucyjne. Środki uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczane są na spłatę długów wobec wierzycieli. Procedurę licytacji prowadzi komornik, a pierwszym krokiem jest oszacowanie wartości nieruchomości. Następnie informacje o planowanej licytacji podawane są do wiadomości publicznej, najczęściej można je znaleźć na stronach internetowych komorników, czy tablicach ogłoszeniowych w urzędach miast. Ogłoszenie zwykle zawiera także informację o możliwości obejrzenia lokalu przed licytacją, z której warto skorzystać, aby sprawdzić, w jakim stanie jest mieszkanie, które zamierzamy kupić. W licytacji może uczestniczyć każdy, kto wpłaci wadium w wysokości 10 proc. oszacowanej wartości mieszkania na rachunek sądu. Wadium jest zwracane osobom, które nie wygrają licytacji.

Uczestnicy licytacji muszą stawić się w biurze komornika w wyznaczonym terminie. Licytacja rozpoczyna się od ceny wywoławczej, która wynosi 75 proc. wartości nieruchomości. Proces licytacji polega na tym, że jej uczestnicy przebijają podaną kwotę minimalnie o 1 procent, a zakupu dokonuje osoba, której oferta będzie najwyższa. Już pierwsze spotkanie u komornika może zakończyć się zakupem nieruchomości, a w czasie jednego spotkania licytację można przeprowadzić dwa razy. Jeśli jednak podczas pierwszego postępowania egzekucyjnego lokal nie zostanie sprzedany, komornik ogłasza kolejny termin i obniża cenę nieruchomości do 2/3 szacunkowej wartości.

Na licytacji komorniczej mieszkanie można kupić w bardzo okazyjnej cenie, zwykle dużo niższej od ceny rynkowej nieruchomości. Nabywca musi jednak mieć świadomość, że podejmuje również ryzyko, decydując się na taki zakup, bo mieszkania trafiające na licytacje często są w bardzo złym stanie technicznym, a zdarza się, że są wręcz zdewastowane i wymagają bardzo dużo pracy i nakładów finansowych, aby doprowadzić je do stanu używalności. Zdarzają się sytuacje, gdy wycena nieruchomości nie jest przeprowadzona w sposób rzetelny, a komornik szacuje jej wartość, polegając jedynie na własnej ocenie i wyczuciu. Lokal może być także obciążony hipoteką, a nierzadko zdarza się, że wciąż mieszkają w nim lokatorzy. W takich sytuacjach inwestor musi najpierw rozwiązać szereg problemów, zanim będzie mógł w lokalu zamieszkać, czy też przeznaczyć go na wynajem lub sprzedaż.

Zakup mieszkania od komornika można finansować kredytem hipotecznym, jednak nie każdy bank się na to zgodzi. Kiedy już znajdziemy bank, który akceptuje takie rozwiązanie, należy dostarczyć dokumenty z sądu i spełnić pozostałe wymagania stawiane przez bank, m.in. w zakresie wkładu własnego i odpowiedniej historii kredytowej. Za mieszkanie kupione w trakcie licytacji komorniczej zapłacić trzeba w ciągu dwóch tygodni.

Komentarze do artykułu