Zmiana mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami, koniecznością znalezienia finansowania, przeprowadzeniem remontu i przeprowadzką. Dlatego kupując mieszkanie, nastawiamy się na to, że będziemy w nim mieszkać przez dłuższy czas. Żeby mieszkało nam się komfortowo, warto poświęcić czas na znalezienie właściwiej nieruchomości.
Pochopne podjęcie decyzji o zakupie mieszkania będzie niosło za sobą konsekwencje, które będziemy odczuwać przez lata. Z tego powodu bardzo ważne jest znalezienie nieruchomości, która spełni nasze potrzeby i oczekiwania. Czasami jest to żmudny i czasochłonny proces, jednak niezbędny ze względu na nasz przyszły komfort życia.
Kupując mieszkanie od dewelopera, najczęściej musimy poczekać kilka miesięcy na odbiór nieruchomości. W skrajnych przypadkach, gdy decydujemy się na zakup całkiem nowej inwestycji, czas oczekiwania może wynieść nawet kilka lat. Po odbiorze kluczy mieszkanie musimy wykończyć i wyposażyć. To niewątpliwa zaleta nowego mieszkania, które możemy przystosować do swoich potrzeb, musimy jednak pamiętać, że koszt wykończenia mieszkania, to obecnie no najmniej dwa tysiące złotych za metr kwadratowy.
Poszukiwanie nowego mieszkania powinniśmy zacząć od określenia naszych możliwości finansowych. W przypadku zakupu za gotówkę sprawa jest prostsza, ale warto pamiętać, że kupując mieszkanie na rynku wtórnym, prawdopodobnie będziemy chcieli przeprowadzić remont, a kupując od dewelopera, musimy mieć odłożone środki na wykończenie.
Jeśli kupujemy na kredyt, powinniśmy najpierw sprawdzić naszą zdolność kredytową. Warto to zrobić w banku lub kontaktując się z pośrednikiem kredytowym. Różnica między bankiem najgorzej i najlepiej liczącym zdolność kredytową może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Określając nasze możliwości finansowe, doradca weźmie również pod uwagę posiadany przez nas wkład własny.
Eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości są zgodni, że lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na naszą decyzję o zakupie mieszkania. Szukając mieszkania, powinniśmy brać pod uwagę nieruchomości w atrakcyjnej dla nas lokalizacji. Warto wziąć pod uwagę zarówno stan obecny, jak i plany dotyczące rozwoju okolicy. Największą popularnością cieszą się mieszkania blisko centrów miast lub z dobrym dojazdem do centrum, w otoczeniu zieleni z dostępem do najważniejszych lokali usługowych lub obiektów użyteczności takich jak szkoły czy przychodnie. Niestety takie mieszkania wyróżniają się też wysoką ceną.
Na pewno warto dobrze przemyśleć, czy opłaca nam się szukać mieszkania w pobliżu miejsce pracy. Częściej i łatwiej zmieniamy pracodawcę, niż mieszkanie, a większa niż dawniej możliwość pracy zdalnej sprawia, że rzadziej musimy odwiedzać nasze biura.
Wielkość mieszkania dobieramy do naszych potrzeb i planów. Jeśli nasze możliwości finansowe na to pozwalają, warto od razu pomyśleć o dodatkowym pokoju dla dziecka, które ma się w przyszłości pojawić lub przestrzeni do pracy. Trzeba pamiętać, że w przyszłości może nam być trudno zamienić mieszkanie na większe. Z drugiej strony im większe mieszkanie, tym wyższa cena i koszty utrzymania, więc kupno za dużego mieszkania również nie ma większego sensu.
Wybierając mieszkanie, zwróćmy uwagę na układ i funkcjonalność pomieszczeń. W przypadku rynku pierwotnego możemy wprowadzać zmiany na etapie budowy — warto więc zgłosić przedstawicielowi dewelopera, jeśli potrzebujemy modyfikacji. Jeśli mieszkanie jest już zbudowane, zmiany mogą okazać się trudne lub nawet niemożliwe.
Do wyboru mieszkania musimy podejść spokojnie i gruntownie przeanalizować każdy z elementów. Warto poświęcić czas, aby później przez lata nie żałować decyzji, którą się podjęło.