Ubieganie się o kredyt hipoteczny to dość długotrwały proces wymagający załatwienia wielu formalności. Im lepiej się do tego procesu przygotujesz, tym szybciej i łatwiej załatwisz wszystkie formalności i otrzymasz kredyt hipoteczny za zakup wymarzonego mieszania. Sprawdź, jak się do tego dobrze przygotować.
Kiedy znajdziesz mieszkanie idealne dla siebie lub zaczniesz myśleć o zakupie nieruchomości, warto abyś najpierw poznał swoją zdolność kredytową. To bowiem na jej podstawie bank zadecyduje czy udzieli kredytu. Do najważniejszych czynników oceny wiarygodności wobec banku należą przede wszystkim kwota i okres kredytowania, wysokość wkładu własnego, forma zatrudnienia oraz wysokość dochodów, liczba osób w gospodarstwie domowym, inne kredyty i zobowiązania finansowe. Przygotowując się do wzięcia kredytu należy też zgromadzić wkład własny. Banki zazwyczaj wymagają wkładu na poziomie 20% ceny nieruchomości, choć w rzeczywistości może on być niższy, bo każdy bank minimalną wysokość wkładu własnego ustala indywidualnie. Warto jednak zgromadzić jak największą kwotę, ponieważ można wtedy liczyć na lepsze warunki kredytu.
Każdą ofertę otrzymaną z banku należy dokładnie przeanalizować. Pracownikowi w banku będzie bowiem zależało na pozyskaniu klienta, a tobie na wynegocjowaniu jak najlepszych warunków kredytowania. Po przejrzeniu ofert i wyborze najlepszej z nich, czas na zgromadzenie wszystkich niezbędnych do złożenia wniosku dokumentów. Wśród nich muszą się znaleźć: dokument tożsamości, zaświadczenie o wysokości dochodów, wyciąg z konta, dokumenty związane z zakupem wybranej nieruchomości, tj. umowa przedwstępna, wyciąg z księgi wieczystej. W zależności od banku lista niezbędnych dokumentów może się różnić. Dokładny wykaz powinna wnioskodawcy przekazać osoba zajmująca się obsługą wniosku. To na podstawie tych dokumentów bank wstępnie podejmie decyzję o udzieleniu kredytu. Zgodnie z przepisami decyzja banku o przyznaniu kredytu powinna zostać podjęta w ciągu 21 dni od momentu dostarczenia kompletu niezbędnych dokumentów, choć w praktyce proces ten może ulec wydłużeniu.
Gdy bank pozytywnie rozpatrzy złożony wniosek kredytowy, następnym krokiem będzie podpisanie umowy kredytowej i zakup wybranej nieruchomości. Przed podpisaniem należy ją dokładnie przeczytać i wszelkie ewentualne wątpliwości od razu wyjaśnić. Po podpisaniu umowy o kredyt hipoteczny można zawrzeć ostateczną umowę zakupu nieruchomości. Aby bank wypłacił kwotę przyznanego kredytu, do banku należy dostarczyć akt notarialny i dopełnić pozostałych formalności. Zazwyczaj należy też wykupić ubezpieczenie oraz zawrzeć umowy na dodatkowe produkty bankowe, jeżeli było to warunkiem np. obniżenia marży lub prowizji. Wypłata środków przez bank kończy etap starania się o kredyt i zaczyna okres jego spłacania. Wcześniejsze zapoznanie się z całą procedurą pozwoli zgromadzić odpowiednią wiedzę i znacznie ułatwi cały proces zaciągnięcia kredytu hipotecznego i jego późniejsze spłacanie.