Liczba nieruchomości wystawianych na licytację komorniczą w pewien sposób informuje o problemach finansowych Polaków. W końcu dzieje się to, gdy nie stać nas na regulowanie opłat mieszkaniowych albo na ratę kredytu, którego zabezpieczeniem jest dom czy mieszkanie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przyjrzeli się, ile aktualnie jest nieruchomości wystawianych na sprzedaż przez komornika.

Kiedy zaciągamy kredyt hipoteczny, bank informuje nas, że w przypadku zaprzestania spłacania długu, może zająć naszą nieruchomość, czyli przekazać ją do komornika, który wystawi ją na licytację.

Warto jednak pamiętać, że jest to ostateczność i zanim sprawa trafi do komornika, bank podejmie szereg działań, aby w inny sposób odzyskać wierzytelność. Najpierw będzie nas pokojowo nakłaniał do powrotu do spłaty rat, a gdy to nie przyniesie efektów, to dopiero sprawa trafi do sądu.

Aby nieruchomość mogła trafić na licytację, wierzyciel, czyli w tym przypadku bank, musi uzyskać tytuł egzekucyjny w formie prawomocnego wyroku sądu wraz z klauzulą wykonalności. Dopiero wtedy komornik może zacząć działać.

Wzrost w statystykach to efekt przepisów ochronnych

Z danych AdRadar.pl, które przytacza Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl, wynika, że w drugiej połowie 2022 roku drastycznie spadła liczba lokali wystawianych „pod młotek”.

W drugim kwartale 2022 roku było ich zaledwie 1 548, natomiast w trzecim liczba ta urosła ponad dwukrotnie do 3 489.

Jest to jednak spowodowane obowiązywaniem przepisów ochronnych, które działały podczas pandemii COVID-19 i zakazywały licytacji zamieszkanych domów i mieszkań. 24 lutego 2022 r. to prawo zostało uchylone i stąd wzrost w statystykach.

Ile mieszkań trafia aktualnie na licytację?

Jak sytuacja wygląda obecnie? Od przez większość 2023 roku liczba nieruchomości wystawianych na licytację spada z kwartału na kwartał. W I kwartale było to 2 987 lokali, w II 2 591, w III 2 045. IV kwartał upłynął pod znakiem wzrostu, bo komornik ogłosił sprzedaż 2 361 nieruchomości.

W 2024 roku liczba lokali utrzymuje się na względnie stałym poziomie. W I kwartale 2024 r. miało miejsce 2 221 obwieszczeń, a w II 2 242 obwieszczenia.

Andrzej Prajsnar prognozuje, że III kwartał prawdopodobnie upłynie pod znakiem spadku w statystykach, bo w miesiącach wakacyjnych aktywność komorników zazwyczaj jest niższa.

Z kolei jesienią możemy spodziewać się, że liczba lokali wystawianych na sprzedaż będzie na podobnym poziomie jak wiosną tego roku.

Licytacja komornicza to nie jedyne rozwiązanie

Ekspert portalu RynekPierwotny.pl przypomina, że ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami i agentami z dnia 23 marca 2017 roku daje kredytobiorcom możliwość innego wyjścia z trudnej sytuacji.

Bank ma obowiązek przedstawić klientowi propozycję restrukturyzacji zadłużenia, a gdy nie przyniesie ona rezultatów, to musi dać kredytobiorcy 6 miesięcy czasu na samodzielną sprzedaż nieruchomości i oddanie długu w ten sposób.

Komentarze do artykułu