W ostatnich latach nastroje na polskim rynku nieruchomości były bardzo zmienne. Wpłynęły na to ważne wydarzenia takie jak wojna w Ukrainie, rządowe programy pomocowe czy kierunki polityki monetarnej. Wpływ między innymi sytuacji geopolitycznej na nastroje inwestorów potwierdzają analizy ekspertów portalu Nieruchomosci-online.pl. Najnowsze badanie indeksu INPON obliczonego na podstawie ankiet z pośrednikami pokazało wzrost optymizmu w pierwszym kwartale 2025.
Wartość INPON w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku zatrzymała się na poziomie 54,5 pkt. Rządowa pomoc w postaci programów pomocowych wyraźnie wpłynęła na poziom bezpieczeństwa i plany zakupowe inwestorów. Nastroje poprawiła też medialna atmosfera wokół rynku i zapowiedzi stabilizacji cen. Portal Nieruchomosci-online.pl prowadzi cykliczny pomiar zwany nastrojometrem od 2021 roku. Jest to wskaźnik pokazujący aktywność rynku wtórnego w oczach agentów nieruchomości. Dane gromadzone są we współpracy z biurami pośrednictwa. Ich pracownicy co kwartał dzielą się obserwacjami dotyczącymi zachowań kupujących i sprzedających.
Pierwszy kwartał 2025 roku przyniósł znaczącą poprawę nastrojów. Wskaźnik zatrzymał się na poziomie 54,5 punktu. Oznacza to skok o ponad 7 punktów w porównaniu z poprzednim kwartałem. Na poprawę tę wpłynęło nie tylko noworoczne ożywienie uczestników rynku, ale i zapowiedź wprowadzenia programu Pierwsze Klucze. Był to jednak optymizm z dużą dozą ostrożności. Obecnie rynek się stabilizuje, a analizy pokazują, że dla rynku wtórnego prawdziwy kryzys przyszedł tylko raz. Krytycznym momentem był początek konfliktu w Ukrainie.
W pierwszym kwartale 2022 nastrojometr wyniósł 52 punkty. Wynik ten uplasował się wyraźnie ponad granicą optymizmu, którą wyznacza poziom 50 pkt. Jednak to właśnie wtedy Polacy wstrzymali się z decyzjami dotyczącymi zarówno kupna, jak i sprzedaży lokali mieszkalnych. Od tego momentu nastroje inwestorów wyraźnie spadały, a aktywność w segmencie mieszkań zmalała. W tym samym czasie sektor najmu przeżywał bezprecedensowy boom. Wywołała go aktywność uchodźców zza wschodniej granicy. Z czasem rynek oswoił się z nową sytuacją. Zapowiedź programu Bezpieczny Kredyt 2% ożywiła go znów na początku 2023 roku.
To jak łatwo nastroje na rynku się zmieniają, pokazuje, że inwestorzy są bardzo podatni na informacje z kraju i ze świata. Każda decyzja rządu czy specjalistów bankowych może zaważyć na wyborach dotyczących sprzedaży lub kupna lokum. Dzieje się tak dlatego, że inwestorzy prywatni rzadko opierają się na analizach i specjalistycznych raportach. Częściej kierują się tym, co usłyszą w mediach. Klienci biur pośrednictwa często decydują na podstawie emocji. Właśnie dlatego tak wiele zależy od atmosfery wokół rynku i komentarza medialnego dotyczącego bieżących trendów.