Jak podaje portal Nieruchomosci-online.pl, w Polsce w roku 2022, co trzecia osoba między 25 a 34 rokiem życia nadal mieszkała z rodzicami oraz była zależna od nich ekonomicznie. Jednak w porównaniu do roku 2018 liczba gniazdowników, czyli młodych ludzi mieszkających w domu rodzinnym, spadła o ponad 15%. Co ciekawe, aż 63% gniazdowników jest czynna zawodowo. Dlaczego młodzi ludzie decydują się pozostać w domu rodzinnym? Dzięki danym z raportu GUS pod tytułem „Pokolenie gniazdowników w Polsce” portal Nieruchomosci-online.pl przybliżył obraz tego zjawiska społecznego.
Gniazdowanie – co kryje się pod tym pojęciem?
W polskiej demografii pojęcie gniazdowania jest stosunkowo nowe. W taki sposób nazywa się zjawisko późnego usamodzielniania się dorosłych dzieci. Według GUS gniazdownikiem nazywa się osobę między 25 a 34 rokiem życia, która nie założyła rodziny i wciąż mieszka z rodzicami. Często osoba ta jest również zależna od rodziców ekonomicznie, w całości lub w jakiejś części. Istnieje jednak i taka grupa gniazdowników, która jest aktywna zawodowo. W roku 2022 około 1,7 miliona Polaków w wieku 25-34 lata mieszkało z rodzicami i nie założyła własnej rodziny. Regionem, w którym gniazdowników było najwięcej było województwo świętokrzyskie, ponieważ aż 41% osób w tym przedziale wiekowym mieszkało z rodzicami. Na Mazowszu czy Pomorzu odsetek gniazdowników nie przekraczał 30%. Generalnie więcej gniazdowników było we wschodniej Polsce. Gmin, w których ilość gniazdowników wynosiła minimum 50%, odnotowano w Polsce 19, z czego 10 znajdowało się województwie podlaskim. Natomiast w przypadku miast – najwięcej osób mieszkających z rodzicami znajdowało się w Katowicach – 36% i w Olsztynie – 32%.
Gniazdownicy – charakterystyka grupy
W roku 2022 mężczyźni stanowili 63% całej grupy gniazdowników, wobec 37% kobiet. Aż 55% gniazdowników to osoby, które mieszkały w miastach. Jednocześnie zaskoczenie stanowić może fakt, że tylko 6,6% osób mieszkających w domu rodzinnym studiowało bądź uczyło się. Im starsi gniazdownicy, tym odsetek jednostek aktywnych edukacyjnie wśród nich zmniejsza się. W grupie 25-latków było ich 19%, podczas gdy wśród ludzi, którzy ukończyli 34 lata – tylko 2%. Co również ciekawe, gniazdownicy naukę podejmowali częściej od kobiet w analogicznej sytuacji. Mimo to młode kobiety mieszkające z rodzicami były wykształcone lepiej, bo ponad 52% posiadała wykształcenie wyższe. Wśród mężczyzn natomiast, zaledwie ¼ posiadała takie wykształcenie. Jeżeli natomiast chodzi o aktywność zawodową gniazdowników to w 2022 roku sytuacja wyglądała następująco: 63% całej grupy pracowała zawodowo, 6% było bezrobotnych, a 31% – biernych zawodowo. Wśród osób mieszkających z rodzicami 65% mężczyzn miało pracę, a poszukiwało jej 7%, natomiast wśród kobiet było to odpowiednio 60% i 6%. Poziom aktywności ekonomicznej wśród gniazdowników zależy od regionu kraju. Najwięcej osób z tej grupy aktywnych zawodowo znajdowało się w województwach łódzkim i mazowieckim, bo było ich aż ponad 67%. Dla porównania, w województwie podkarpackim pracujących gniazdowników było zaledwie 8%.